BIOGRAPHY

HOME > BIOGRAPHY

BIOGRAPHY

Serhat is a Turkish singer, songwriter, producer and TV-host who chose to work in the show-business after completing his education in the Faculty of Dentistry at the University of Istanbul. He entered the world of television with the most highly rated quiz-show of all times " Riziko", the Turkish version of America's legendary "Jeopardy", where he was both the producer and the presenter. With Riziko he was awarded the best TV-presenter and best TV-producer twice in a row. 

Serhat' s international music career started successfully with the single "Total Disguise" which he performed in duet with the French singer Viktor Lazlo. His collaboration with the Russian/Georgian star Tamara Gverdtsiteli was another big step in his career. Th­ey recorded 3 songs, in both English and Russian and also performed together in concerts in Moscow and at festivals in Belarus and Moldova.

In 1998 Serhat founded the National and International High Schools Music Contest and has since then been guiding and coaching young talented musicians. 

Since 2013 Serhat' s music career has been based in Germany. In 2015 his single "Je M'adore" topped the DJ and Dance Charts in several European countries, being Nr 1 for five weeks in a row in the German DJ Charts and Nr 2 in British Dance Charts. Serhat was awarded many times, including "Golden Key of the City Alexandria" for his international artistic career and "Fair Play Grand Prize" awarded by the Turkish National Olympic Committee. He represented the Republic of San Marino at the Eurovision Song Contest 2016 in Stockholm with the song "I Didn't Know". ­The song reached USA official Billboard Dance Charts Nr 25 and became the first ESC song in USA charts after 13 years. ­The new recording of "I Didn't Know" featuring legendary Martha Wash from USA and his single in 2018, a new version of "Total Disguise" featuring ESC winner Helena Paparizou from Greece became worldwide top ten hits in many charts. 

In 2019 Serhat represented the Republic of San Marino for the second time at the Eurovision Song Contest in Tel-Aviv with the song "Say Na Na Na" written by himself. He qualified for the final and his remarkable 19th place is the best result of San Marino at the history of the contest.

After 9 singles his first international album "That's How I Feel" which is produced in Sweden, Germany, Belgium and France is released in 2019. Same year he is awarded with Golden Butterfly for his international music career.

TÜRKÇE

Gerek Türkiye, gerekse uluslararası arenada şarkıcı, besteci, yapımcı ve sunucu kimliklerini başarıyla taşıyan Serhat, Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi' ni bitirdikten sonra tercihini şov dünyasından yana kullandı. Türk televizyon dünyasına hem sunucu, hem yapımcı olarak, tüm zamanların en başarılı bilgi yarışması Riziko ile hızlı bir giriş yaptı ve üst üste Altın Kelebek "Yılın En İyi Erkek Sunucusu" ve "Yılın En İyi Yarışma Programı" ödüllerinin sahibi oldu. Türk televizyonlarında 1.000 saatin üstünde yayın yapan Serhat, son TV programı Kalimerhaba' ya da sunucu ve yapımcı olarak imza atarken, program hem Türkiye hem de Yunanistan'da çekilen ve yayınlanan ilk program olma özelliğini kazandı.

Serhat'ın uluslararası müzik kariyeri, dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Viktor Lazlo ile İngilizce ve Fransızca seslendirdiği "Total Disguise" ile başladı. Şarkı, dünyada pek çok ülkede büyük beğeni kazandı, liste başarılarına imza attı. Serhat daha sonra Rusya'nın en büyük starlarından Tamara Gverdtsiteli ile işbirliğine girdi. İkili Moskova, Belarus ve Moldova'da verdikleri konserlerle büyük beğeni kazandı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Büyük Ödülü'nün ve İskenderiye Şehri Altın Anahtarı' nın sahibi olan sanatçı, kendi kariyeri yanında genç yeteneklere de pek çok imkân sağlayan çalışmalara imza attı. Kendi yaratımı olan Liselerarası Müzik Yarışması'nda, 1998 yılından beri genç yeteneklere yol gösteriyor ve bu çalışmayı halen büyük bir özveriyle sürdürmekte. 1994'te kurduğu yapım firması END Productions, uluslararası etkinlik organizasyonları ve müzik yayıncılığı alanlarındaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

2014' ten itibaren müzik kariyerine Almanya merkezli devam eden Serhat, 2015 yılında Je M' adore adlı şarkısıyla, Almanya DJ ve dans listelerinde 6 hafta 1 numarada kaldı. Aynı şarkı İngiltere dans listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Serhat 2016 yılında San Marino'yu İsveç'te düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda "I Didn' t Know" adlı şarkıyla temsil etti. Şarkı yarışmanın ardından ABD resmi Billboard dans listelerinde 25 numaraya yükseldi ve Serhat bu listeye girmeyi başaran ilk ve tek Türk sanatçı oldu.

2017'de ABD'nin efsane ismi Martha Wash' la yeniden seslendirdiği "I Didn't Know" ve 2018'de Yunanistan' ın pop starı Helena Paparizou ile farklı bir düzenlemeyle yorumladığı Total Disguise, Meksika'dan, Avustralya'ya, dünya çapında pek çok müzik listesinde ilk 10 içinde yer aldı. Serhat 2019 yılında Tel Aviv'de düzenlenen 64. Eurovision Şarkı Yarışması'nda, söz ve müziği kendine ait olan "Say Na Na Na" adlı şarkıyla, ikinci kez San Marino'yu temsil etti ve finalde 41 ülke arasından 19. olarak, bu ülkeye tarihindeki en büyük başarısını getirdi. Bugüne kadar 8 farklı dilde şarkı söyleyen Serhat'ın, 9 single çalışmasından sonra, "That's How I Feel" adlı ilk uluslararası albümü, 2020 yılında dünya müzik pazarındaki yerini aldı. Serhat, 2019 yılında verilen Altın Kelebek ödüllerinde, Uluslararası Müzik Dünyasında bir Türk şarkıcı olarak gösterdiği üstün performanstan dolayı, başarı ödülüne layık görüldü.